Splněné přání aneb Kdo je tady vlastně blázen

By Alexander Goldscheider

Melodie, July 1969


Mým posledním narozeninovým přáním bylo vidět The Mothers of Invention. Odjel jsem tedy do New Yorku a čekal. 22. února jsem se konečně dočkal. Přijeli všichni. Skladatel, textař, filmový režisér, tvůrce baletu a několika manifestů, kouzelník ve svém oboru, duše skupiny Frank Zappa s padajícími kalhotami a havranovitě černým copem, bubeník Jimmy Carl Black, bývalý trumpetista a Indián, basista Roy Estrada, sopranista skupiny, jinak těž v současné době stavitel modelu Ford z roku 1928 s motorem Chrysler, dále pak Don Preston, specialista na zvukové efekty, pianista, který v těžkých časech pózuje v uměleckých školách, ve zbylém čase pak podle vlastních slov hudlaři paleontologií. Bunk Gardner, který si do osmi let cucal palec a v pěti zešedivěl, následkem toho pak začal hrát na flétnu, všechny druhy saxofonů, fagot a klavír. Rád vystupuje v růžové kombinéze. Ian Underwood, klavírista a hráč na dechové nástroje, ve skupině pak hlavně specialista na Mozarta. Euclid James „Motorhead'' Sherwood, skromný hráč na baryton a dynamickou tamburínu, vždy hraje na levé straně a utíká se ke starým autům. Art Tripp se proslavil zeleným knírem. Hraje kulečník a na bicí, příležitostně na xylofon, vibrafon a tympány. Přijel také Ray Collins. Mothers se dostavili bez symfonického orchestru a bez rodičů, Zappa se svojí dcerou. Poprvé se objevili na Kolumbijské universitě. Přehráli několik zbrusu nových skladeb z nového filmu Strýček Maso, publikum však příliš nereagovalo a rozehřálo se až po Zappově krátkém monologu: "Vidim, že v poslední době nestojí americké publikum za nic. Je mi vás líto, prasata." Pod Zappovým vedením podnikli pak Mothers spontánní plynový útok na gumového zajíce. Když přinesly dvě dívky sušené švestky a creamcheese, předmět velkého zájmu hudebníku (viz album Absolutely Free, viz též postava Suzy Creamcheese, věrné spolupracovnice skupiny, dnes specialistky v Sdružených Proměnách, které jsou částí Mezinárodních Absurdit, Inc.), nechali se Mothers udobřit a zahráli ještě hodinový přídavek. O týden později se objevili ve Fillmore Eastu, kde předvedli víceméně jazzové skladby a la Mothers.

Koncert vypadá asi takto: na scéně je vystavěn prales elektronických zařízení, snad jenom tamburína nebyla k ničemu připojena. Mothers se pak proderou ke svým nástrojům a příslušným řídícím pultům (jakýkoliv dechový nástroj je připojen k pultu se zhruba třiceti světelnými tlačítky). Zappa se otočí zády k publiku, počká, až se utiší, začne počítat, většinou neskonči před deseti a pak se jede. Má obrovskou autoritu hlavně jako dirigent a kytarista zároveň, méně pak už jako bubeník. Skupina reaguje na jisté signály, které se kvůli kontrašpionáži mění před každým vystoupením. Na jedno vyskočení přestanou všichni okamžitě hrát a několikrát zaštěkají, na dva zdvižené prsty povstanou, podivně zabučí a s rukou nad očima pátrají po zmizelém zvuku. Z osobních výkonů stojí za zmínku soprán basisty Estrady, jeho tísnivý, smutný a skřehotavý hlas se zvláštní barvou kolísající na vertikálních pohybech Zappovy pravice. Nebo létající anděl Underwood, kterého dva členové pozdvihnou, třetí uchopí saxofon a mačká klapky, zatímco Underwood fouká a plave. Po dvou hodinách podobných výjevů si člověk říká, kdo je tu tedy vlastně blázen.

Skupina byla založena r. 1965 v Den Matek. Zappa vysvětluje: "Mothers vznikli tehdy, když mě zavolal Ray Collins, který měl skupinu s Jimem Blackem pod jménem Velikáni soulu. Byla to taková hezoučká malá skupina a tak jsem navrhnul, že by se dal podniknout nějaký obchod, že bychom udělali skupinu, vydělali nějaké peníze a třeba by i trochu hudby bylo ..." Doposud vyšlo dvojalbum "Freak out", dále pak alba "Absolutely Free", "We're only in it for the monry", "Ruben and the Jets" (tato deska byla nahrána pod tímto jménem proto, aby skupina lépe pronikla do hit parád, kde měli Mothers špatnou reputaci. Rozhodně to alespoň uvádějí Mothers na obálce alba), "Mothermania", poslední je pak dvojalbum z dosud nedokončeného filmu pod stejným názvem – "Uncle Meat". Nejvíce se prodalo dvojalba Freak Out. Album Absolutely Free bylo napsáno během čtrnácti dnů, a natáčelo se tři měsíce! Frank Zappa vydal těž vlastní album Lumpy Grave a produkoval mj. album Šílenec Fischer. Následuje zápis rozhovoru s Frankem Zappou, který probíhal ve sklepních místnostech Fillmore Eastu.

Jak se máte?

O. K. A vy?

Děkují. Jak se vám hrálo?

Šlo to, celkem lehce a dobře.

Kdy jste měli nejlepší představení?

Výborné to bylo v Copenhagenu, jinak nevím.

Nejhorší?

Špatných tu bylo víc než dost.

O co se snažíte při vystoupení? Hrát, dělat show, šokovat...

Hrát hudbu.

Na jednom z koncertů jste nazval velkolepé Američany prasaty. Co to?

Potkal jste už skutečně nějaké velkolepé Američany? Spíše ne? Tak vidíte.

Jakou reakci byste si od publika představoval?

Nejdříve bych chtěl, aby poslouchalo. A to hlavně. Pak, až doposlechnou, tak se jim to může třeba líbit.

Co říkáte tomu, když je jedinou reakci smích?

To je O. K.

Nebo je to to, čeho chcete dosáhnout?

To sice ne, ale proč by se nezasmáli.

Co je cílem Mothers?

Změnit život.

Dostává se Mothers dostatečné pozorností v tisku, televizi a rozhlasu?

Ne tolik, aby to bylo nebezpečné.

Nebezpečně pro koho?

Pro obě strany.

Pociťujete velkou konkurenci?

Ne.

Přikládáte větší důležitost textu či hudbě?

Rozhodně hudbě.

Jak byste nazval hudbu, kterou hrajete?

West-coast model be-pop.

Hrajete raději na koncertech nebo ve studiu?

Všeobecně raději ve studiu.

Jak cvičíte?

Obyčejně hrajeme několik hodin před vystoupením a pravidelně pak pět hodin denně pětkrát týdně.

V poslední době pronikly do ovzduší poplašně informace o novém filmu Uncle Meat, jako např. o časových lístcích apod. (Vysvětleni: divák obdrží při vstupu do sálu lístek s natištěnou dobou příchodu, a platí za zhlédnutou délku filmu. Několikahodinový film se promítá nepřetržitě.) Jak jste daleko s natáčením?

Potřebujeme tři sta tisíc dolarů k ukončení.

Ukončíte jej?

Když je dostanem.

Dostanete je?

Pokoušíme se o to.

O čem film bude?

O bláznivých lidech.

Jak dlouho jste film natáčel?

Zatím rok a půl.

Ted spíše otázky osobní. Vaše hudební vzdělání?

Pracoval jsem v knihovně a poslouchal desky.

Máte rád Nixona?

Nééé.

Máte rád marihuanu?

Nepoužívám ji.

Jiné drogy?

Neberu drogy.

Co budete dělat, až přestanete hrát?

Kdo říká, že přestanu?

Co máte v životě nejraději?

Hudbu.

Co si myslíte o policii?

Je nezbytná v každé společnosti. Ale není dost kvalifikovaná, myslím, že by se měl dávat větší pozor při výběru reprezentantů zákona na ulici.

Co si myslíte o hippies a yippies?

Hippies – myslím, že to byla móda, která prošla americkou mládeží asi jako twist. Yippies – nepatřím k žádnému podobnému hnuti, a příliš se mi nezdá.

Co si myslíte o Ginsbergovi?

Bez komentáře.

Co si myslíte o studentském hnutí?

Konkrétně jakém?

Nová levice.

Nová levice je právě tak strnulá jako nacismus. Jsou netolerantní k názorům jiných jako nacisti. Vůbec – ve skutečnosti je to jen nový typ výtržnosti.

Co si myslíte o náboženství?

Že je zbytečné pro lidi, kteří jsou rozumově a citově postiženi.

Co si myslíte o Armádě spásy?

Snad je někde užitečná.

Zpátky k hudbě. Jakou z vlastních desek máte nejraději?

Lumpy Grave.

Jakou hudbu máte vlastně osobně nejraději?

Captain Beefheart and his Magic Band. Captain Beefheart je pro mne největším hudebním zjevem dneška. Slyšel jste ho už hrát na basklarinet? Ne? To nevadí, stejně byste tomu nevěřil, i kdybyste ho slyšel. První album je úplné nic proti tomu, co dělá dnes.

Co byste mi řekl o popu?

Pop je v Americe průmysl.

Blues?

I to je v Americe průmysl.

Jazz?

To je téměř vymřelý průmysl v Americe.

Klasika?

To je k smíchu v Americe.

Rock?

To je něco, k čemu lidé tančí a do čeho se v Kalifornii míchají holky.

Komerční hudba?

To je Amerika.

Underground?

To je vrchol na Madison Avenue.

Psychedelic?

Tomu se ještě lidé nenaučili říkat underground.

Jak si představujete psychedelic music?

Nehrajeme ji a příliš se nestarám o to, jak by měla vypadat.

Koho bysto měl rád v Mothers?

Mám právě všechny ty, které chci.

Přidal bysto někoho?

No. Ačkoliv – chtěl bych mít orchestr. Ano, filharmonie by byla nejlepší. Smyčce, víte, a tak.

Čeho byste rád dosáhl?

Hrát dobře na kytaru a lépe na bicí.

Rozvinul jste teorii o plastických lidech. Co byste mi o nich mohl řičí?

Přicházejí ve všech velikostech, tvarech, barvách a odstínech na celém světě. Říkají vám povrchní věci, nedívají se vám zpravidla do oči, chovají se jako vaši přátelé a za vašimi zády vás pomluví. Prakticky vše, co říkají, je opakováním toho, co jim někdo řekl. To je tak v krátkosti všechno.

Kde a kdy byste žil nejraději?

Ted v USA.

Co si myslíte o USA?

O Americe? Myslím, že by se měla Evropa sjednotit a udělat si své Spojené státy. Spojené státy evropské. Měly by mít jednotnou měnu a spolupracovat. Nestojím za myšlenkou sjednocovat tak, že zrušením existence států malých se vytvoří jeden velký. Právě takové malé země, jako evropské, by měly spolupracovat. Jenže všechno se točí kolem pýchy a hrdosti každého národa. USA jsou větší než všechny evropské státy a spolupráce je možná. Má to samozřejmě i své problémy. Existence podobného systému by určitě prospěla situaci v Evropě. Nebol nenastane-li zlepšení, můžete očekávat rapidní zhoršení. A když stále nebude přicházet zlepšení, přijde jiné Německo a další válka.

Co si myslíte o SSSR?

Nikdy jsem tam nebyl, tak bych nerad cokoli prohlašoval, protože nevím, jak dalece můžu věřit americkým informacím, kterých se mi dostalo o čemkoliv za železnou oponou.

Máte k americkým pramenům nedůvěru?

Nenávidím je.

Proč se nepřijedete podívat?

Copak to jde? Na podzim minulého roku se The Fugs a my zkoušeli dostat do Československa. Bezvýsledně.

Jak máte rád americký způsob života?

Nemám s tím co dělat. Rád bych to ale změnil k lepšímu.

Jak?

Hlavním problémem je to, že se Američané navzájem neznají. Jeden se boji druhého a největší nedůvěru pak mají k cizincům. A další věc – nikdo se nechce znát k někomu, kdo je společensky na nižší úrovní.

Myslíte, že vaše hudba něčemu pomáhá?

Ne přímo. Ale v lecčems snad přece jenom něco zmůže.

Co si myslíte o socialismu?

Budu raději mluvit o demokracii. Ve skutečnosti si nemyslím, že bychom někdy měli demokracii. K tomu, abychom ji skutečně měli, aby lidé mohli volit a vládnout nad svými záležitostmi, musíme mít vzdělaný lid, který je schopen rozumových a logických rozhodnutí. A dnešní systém v USA – člověk je spotřebitelem a nezkouší ani logicky myslet. Kdyby zkoušel, choval by se určitě jinak. Rád bych viděl každého na světě s dobrým vzděláním a logickou myslí. Aby měl každý příležitost vyjádřit se a nespoléhat jen a jen na svou víru.

Jaká je vaše filosofie?

Všechno je možné

Vaše přáni v tento moment?

Jít na scénu a udělat tak neuvěřitelnou show, že by lidé seděli několik hodin jako zkamenělí.